İKİLİ yakan top oyun kurallari oyun alani
Indir 50.94 Kb.
TitleİKİLİ yakan top oyun kurallari oyun alani
Date conversion19.06.2013
Size50.94 Kb.
TypeBelgeleme
Sourcehttp://www.gelenekseloyun.org/oyun/ikiliyakantop.docx

c:\users\matalık\desktop\logo gecoder o2.jpg

İKİLİ YAKAN TOP OYUN KURALLARI


OYUN ALANI1. Oyun Alanı: Açık alanda veya kapalı spor salonlarında oynanabilir. Oyun alanının yüzeyi düz olmak kaydıyla parke, çim veya toprak olabilir.


2. Saha ölçüleri: Oyun sahası 9mx18 m ebadında dikdörtgen olmalıdır. Bu alanın tam ortasından sahayı ortadan ikiye bölen, 5cm kalınlığında 9mx9 m iki kare oluşturacak şekilde çizgi çizilir, bu çizgiye orta çizgi denir. Uzun kenarlara kenar çizgisi, kısa kenarlara dip dizgi denir.


3. Oyun alanındaki bütün çizgiler sınırladıkları alana dahildir.


4. Sahadaki bütün çizgiler 5cm kalınlığında olacaktır.


5. Oyun sahasının her iki yanında, masa hakemi tarafında 2mx1m boyutlarında, yedek oyuncu alanları vardır.


OYUN SÜRESİ:


1. Oyun üç set üzerinden oynanır. Oyun süresiyle ilgili zaman kısıtlaması yoktur.


2. Her iki takım için, 1 sette 1 dakikalık birer mola hakkı vardır. Takım kaptanı veya geleneksel oyun lideri set devam ederken masa hakemine işaret ederek mola hakkını kullanabilir.


3. Set aralarındaki dinlenme süresi 5 dakikadır.


4. Top oyundayken ciddi bir kaza meydana gelirse, hakem derhal oyunu durdurmalı ve sağlık personelinin sahaya girmesine izin vermelidir.


5. Eğer sakatlanmış bir oyuncu kurallara uygun olarak değiştirilemiyorsa, bu oyuncuya 3 dakikalık iyileşme süresi tanınır; ancak bir maçta aynı oyuncuya bu hak birden fazla verilmez. Oyuncunun bu süre içinde iyileşmemesi halinde, sakatlanan oyuncu dışarıya alınır, takım eksik oyuncuyla müsabakaya devam eder.


6. Maç öncesinde takımlara 10’er dakika ısınma süresi verilir.


OYUN DÜZENİ:


1. Saha seçimi, her iki takım kaptanının “Aldım verdim, ben seni yendim, alamazsın veremezsin sen beni yenemezsin.” şeklindeki karşılıklı ayak adımlama yöntemiyle (sayışmaları sonucunda) yapılır. Hangi oyuncunun ayağı üstte kalırsa o oyuncu kazanmış olur ve seçme hakkına sahip olur.


2. Oyun 3 (üç) set üzerinden oynanır. İki set kazanan takım maçı kazanmış olur.


3. Oyun Alanına Yerleşme:

a) A Takımının oyuncularından oyun başlamadan önce belirlenen kaleci oyuncu rakip takımın oyun alanının dip çizgisinin gerisinde yer alır.

b) B Takımının oyuncularından oyun başlamadan önce belirlenen kaleci oyuncu rakip takımın oyun alanının dip çizgisinin gerisinde yer alır.

c)Geri kalan 9 oyuncu belirlenen 9mx9m alanlarında kendi bölgelerine yerleşir.


4. Kaleci Oyuncu: Her iki takımın rakip oyun alanı dip çizgisinde görevlendirdiği oyuncu. Oyun başlarken her takımın bir (1) kaleci oyuncusu bulunur.


5. Hakemin işareti ile oyuna topu kazanan takım başlar. Dip çizgiden ve kendi oyun alanları içinde olmak şartı ile aralarında pas alış verişi yaparak, rakip oyuncuları direk veya yerden sektirerek vurmaya çalışırlar.(Karşılıklı her iki takımda)


6. Topa sahip olma alanı kendi alanını çevreleyen çizgilerin içi veya rakip oyun alanının dışında kalan dip çizgilerin gerisidir. Çizgilere basmak yasaktır.


7. Bu alan içerisinde yapılan top atışları veya kalecisiyle yapılan paslaşmalar kurallara aykırı değildir. Rakip alana girerek alınan toplar veya oyun alanı dışına çıkılarak alınan toplar faul olarak nitelendirilir ve top rakip takıma geçer.Sahayı terk eden oyuncu elenir ve kaleci bölgesine gider.


8. Aynı kurallar her iki takım içinde aynen geçerlidir. Topun oyunda olduğu sürede kaptırılan toplar veya havadan atılırken tutulan toplar, yere değdikten sonra sınırlanan oyun alanından çıkmadan tutulan toplar, hücum etme hakkını o takıma kazandırır.


9. Hücum atışı yapan oyuncu, topu havadan atarak rakip oyuncuya isabet ettirir ve top yere düşerse o oyuncu vurulmuş sayılır. Ama o oyuncu vurulur ve top yere düşmeden bir başka takım arkadaşı tarafından top havada yakalanırsa vurulmuş sayılmaz. Top kazanılmış olur ve hücum o takıma geçer.


10. Vurulan oyuncu oyundan çıkarak kendi kale bölgesine rakip arkasındaki dip çizgiye geçer ve burada oyuna devam eder. Buradan vuruşlar yapmaya ya da paslarla takımına katkı sağlamaya devam eder. Topla oynama hakkı vurulan takıma geçer.


11. Kale bölgesinden ya da kendi bölgesinden atılan toplarla, rakip alandaki tüm oyuncular vurulana kadar oyun devam eder


12. Oyuna başlarken kaleci olarak başlayan oyuncular da istedikleri zaman hakeme bilgi verilmek şartı ile oyun alanına girme hakkına sahiptirler. Her iki takımın da kalecilerinin oyun alanına girme zorunluluğu vardır. Toplam on (10) oyuncunun da vurularak oyundan çıkarılması gereklidir.


13. Tüm rakip oyuncuları vurarak (10 oyuncu) oyundan çıkaran takım seti kazanmış sayılır.


14. Her sette takımların iki (2) oyuncu değiştirme hakkı vardır. Vurulmayan, oyun alanında olan oyuncuların biri ile değişim yapılabilir. Aksi durumda değişiklik yapılamaz.


15. İkinci set oyun başında sayışmayı kaybeden takımın oyuncularının top atışışıyla başlar.


16. Çizgi ihlali veya alan ihlali yapan takım oyuncuları hakem tarafından uyarılır top rakip takıma verirler. Sürekli aynı davranışı yapan oyunculara hakem üçüncü uyarı sonrasında 2 dakika cezası verir.


17. 2 dakika cezası alan oyuncu oyunda yokken tüm takım arkadaşları vurulursa cezası bitmiş sayılır ve oyuna dahil olur.


18. Atış yapan oyuncu, tek ya da çift elle atış yapabilir.


19. Her setten sonra takımlar yer değişir.


20. Her setten sonra takımlar yeniden oyuna başlamadan önce kalecilerini yeniden belirleyerek hakeme bildirirler.(Aynı kalecilerin devam etmesinde bir sakınca yoktur. İsterlerse değişirler.)


21. Oynanan 3 setten ikisini kazanan takım oyunu kazanmış sayılır.


TAKIMLARIN OLUŞUMU:


1. Takımlar küçükler ve yıldızlar kategorisinde kız- erkek karma olarak oluşturulur.


2. Gençler ve büyükler (18 yaş üstü) kategorilerinde kız takımı ayrı erkek takımı ayrı oluşturulur.

3. Karma takımlar 7’i kız 7’i erkek oyuncudan oluşmak zorundadır.

4. Bir takım en fazla 14 oyuncu, bir geleneksel oyun lideri, bir yardımcı geleneksel oyun liderinden oluşur. Oyun her biri on (10) oyuncudan oluşan iki takım arasında oynanır. Oyuncuların dördü (4)yedektir.

5. Takımlar en az 10 oyuncuyla müsabakalara katılmak zorundadırlar. 10 oyuncunun altında müsabakaya gelen takım hükmen mağlup sayılır.


6. 10 Asil oyuncunun 5’i erkek 5’i kız olmak zorundadır.


7. Oyuncu değişiklikleri kız – erkek dengesi bozulmadan yapılacaktır.


8. Oyuncu değişikliği sınırı bir sette 2 oyuncudur.


9. Geleneksel oyun lideri istediği zaman oyuncu değiştirme hakkını masa hakemine işaret ederek kullanabilir.


10. Yedek oyuncular, oyun esnasında kendileri için belirleniş olan, yedek oyuncu alanında beklerler.


11. Her takımda bir takım kaptanı olmak zorundadır. Takım kaptanının formasında, göğüs numarasının altında 6 cmx2 cm’lik bir şerit olmalıdır.


12. Maç öncesi takım kaptanı müsabaka cetvelini imzalar ve sayışmada takımını temsil eder.


13. Takım kaptanı ve geleneksel oyun lideri kendi takım oyuncularının davranış ve disiplininden sorumludur.


14. Maç esnasında ve oyun alanında olduğu sürece, takım kaptanı oyundaki kaptandır. Takım kaptanı oyunda olmadığı zaman geleneksel oyun lideri veya takım kaptanı oyundaki kaptan rolünü üstlenmek üzere bir başka oyuncuyu tayin eder.


15. Her takımdan sorumlu bir geleneksel oyun lideri bulunur. Geleneksel oyun lideri; müsabaka isim listesini masa hakemine teslim eder, müsabaka süresince takıma taktik verir, oyuncu değişikliği talebinde bulunur.


16. Geleneksel oyun liderleri müsabaka esnasında oyuncularına kırıcı, aşağılayıcı şekilde davranamaz. Bağırarak taktik veremez. Bu kurallara uymayan Geleneksel oyun liderleri oyun alanı dışına çıkartılır. Takım kaptanı Geleneksel oyun liderinin görevini yürütür.


17. Takım kaptanı mola ve oyuncu değişikliği talebinde bulunabilir.


TOPLA OYNANIRKEN:


1. Top direk veya yerden sektirerek rakip oyuncuyu oyun dışı bırakmak için atılabilir.


2. Top kasıtlı olarak rakip oyuncuyu sakatlayacak şekilde atılamaz. Eğer hakem atılan topun kasıtlı olarak rakip oyuncuyu sakatlamak için atıldığına kanaat getirirse, topu atan oyuncuyu yanına çağırır ve uyarır. Aynı oyuncu bu hatalı davranışı tekrar ederse, hakem oyuncuyu oyun dışı bırakabilir.


MALZEMELER:


1. Bir oyuncunun malzemeleri forma, şort, çorap (forma) ve spor ayakkabısından oluşur.


2. Bütün bir takımın forma, şort ve çoraplarının rengi ile tasarımı tektip ve temiz olmalıdır.


3. Ayakkabılar hafif, esnek, lastik veya deri tabanlı ve topuksuz olmalıdır.


4. Oyuncuların formaları 1’den 12’ye kadar numaralandırılmış olmalıdır.


5. Numaralar formanın ön ve arka ortasında bulunmalıdır. Numaraların renk ve parlaklığı formanın renk ve parlaklığına zıt tonlarda olmalıdır.


6. Numaraların yüksekliği göğüste en az 10 cm, sırtta en az 15 cm olmalıdır. Numaraların yazıldığı bandın genişliği ise en az 2 cm olacaktır.


7. Oyunda ikili yakan top topu veya voleybol topu kullanılır.


8. Oyuncuların sakatlanmasına sebep olabilecek veya onlara suni bir avantaj sağlayacak malzemelerin kullanılması yasaklanmıştır.


9. Oyuncular zarar görme riskini kabul etmek şartıyla gözlük veya lens takabilirler. Ancak 18 yaş altı oyuncular konu ile ilgili muvafakat (izin) belgesini geleneksel oyun liderine sunmak zorundadır. Sorumluluk geleneksel oyun liderine aittir.

10. Oyuna katılanlar oyun kurallarını bilmek ve onlara uymak zorundadırlar.


11. Oyuna katılanlar sportmenliğe yakışır bir şekilde hakemlerin kararlarını tartışmaksızın kabul etmek zorundadırlar.


GELENEKSEL OYUN HAKEMLERİ:


1. İkili yakan top oyununu, 1 başhakem, 1 masa hakemi ve 2 çizgi hakeminden oluşan hakem heyeti yönetir.


2. Başhakem: Müsabaka esnasında bütün yetkiler başhakemdedir, başhakem sahanın tam ortasındaki çizgiyi görecek şekilde olmalıdır, diğer hakemler yardımcı hakemlerdir.

3. Masa hakemi: Yan çizgiyle orta çizginin kesiştiği noktanın en az 1m dışında hazır olan masada oturur, maç cetvelini yazar 2 dakika ceza süresini tutar. Oyuncu değişikliklerini başhakeme, bildirir maç cetveline işler.


4. Başhakem ve masa hakemi oyun süresince vurulan oyuncuları takip etmek zorundadırlar. Kalecilerin oyuna dahil olup olmadıklarını takibi de masa hakemi tarafından yapılarak baş hakeme bildirilmelidir


5. Çizgi hakemleri: karşılıklı çapraz köşelerde bulunurlar. Top veya oyunculardan herhangi biri oyun alanından çıkarsa bayrağını kaldırarak başhakemi uyarırlar. Ayrıca dip çizgideki oyuncu ihlallerinde de bayraklarını kaldırarak başhakemi uyarırlar


6. Hakemin uzak olduğu pozisyonlarda, hücum eden takım oyuncularının attığı toplar diğer takımın oyuncularına çarparsa çizgi hakemleri bayraklarını kaldırarak başhakemi uyarırlar.


yağ satarım bal satarım


İKİLİ YAKAN TOP SAHA ÖLÇÜLERİYedek top

Yedek top
c:\users\matalık\documents\geçoder\yakantop.jpg

c:\users\matalık\desktop\logo gecoder o2.jpg www.gelenekseloyun.org ARALIK 2011 ANKARAAdd document to your blog or website

Similar:

İKİLİ yakan top oyun kurallari oyun alani iconPlaj hentbolu oyun kurallari kural 1: Oyun Alanı

İKİLİ yakan top oyun kurallari oyun alani iconMendil kapmaca oyun kurallari oyun alani

İKİLİ yakan top oyun kurallari oyun alani iconFutbol oyun kurallari oyun alani boyutlar

İKİLİ yakan top oyun kurallari oyun alani iconBadminton oyun kurallari oyun alani (kort)

İKİLİ yakan top oyun kurallari oyun alani iconTombik oyun kurallari oyun alani

İKİLİ yakan top oyun kurallari oyun alani icon1. oyun alani: Oyun açık alanlarda veya kapalı spor salonlarında oynanabilir. Oyun alanının

İKİLİ yakan top oyun kurallari oyun alani icon1. oyun alani: Oyun açık alanlarda veya kapalı spor salonlarında oynanabilir. Oyun alanının yüzeyi düz olmak kaydıyla parke, çim veya toprak olabilir

İKİLİ yakan top oyun kurallari oyun alani iconYAĞ satarim bal satarim oyun kurallari oyun alani

İKİLİ yakan top oyun kurallari oyun alani iconÇocuk ve oyun “oyun; Çocuğun iŞİDİR.” Oyun

İKİLİ yakan top oyun kurallari oyun alani iconÖncelikle Biraz Oyun Atölyesi’nden bahsedelim. Bu yıl Oyun Atölyesi’nin 10. yılı. Nasıl oluştu Oyun Atölyesi? Fikir aşamasında ne gibi amaçlar vardı aklınızda

Sitenizde bu düğmeye yerleştirin:
Belgeleme


The database is protected by copyright ©trdocs.org 2012
mesaj göndermek
Belgeleme
Main page