Bu çağda yürümek daha çok bilgiyi kullanıma sokmakla mümkün. Çağdaş olmak ve ilerlemek doğru ve hızlı iletişimi becermekle mümkün

Reklamlari:Indir 21.15 Kb.
TitleBu çağda yürümek daha çok bilgiyi kullanıma sokmakla mümkün. Çağdaş olmak ve ilerlemek doğru ve hızlı iletişimi becermekle mümkün
Date conversion31.10.2013
Size21.15 Kb.
TypeBelgeleme
Sourcehttp://mimarismailerten.net/yazilar/aynaliyeni_yazilar/022.doc
Bu çağda yürümek daha çok bilgiyi kullanıma sokmakla mümkün.

Çağdaş olmak ve ilerlemek doğru ve hızlı iletişimi becermekle mümkün.

İLETİŞELİM BARİ


Yenidünya anlayışı, bir taraftan bilgiyi çoğaltıyor, diğer taraftan bilgiyi hızla yaygınlaştırıyor. Bir süre önce, “en fazla bilgiye sahip olan, iktidardır” tespiti yapılırdı. Şimdilerde bu tespite yeni bir şey daha ekleniyor; “bilgiyi en iyi ve hızlı dağıtan iktidardır”. Meseleyi sadece iktidar meselesine indirgemek de doğru değil. Artık iletişim, dünya insanlığı için daha iyi, mutlu ve refah yaşam olanakları sunuyor. İyi-güzel-doğru BİLGİ, iyi-güzel-doğru İLETİŞİMLE insana ve insanlığa yararlı ve faydalı hale gelebiliyor. Dolayısıyla iletişim meselesi, artık bilgi üretmek ve bilişimi geliştirmek kadar önemli hale geldi. Bizde bir tartışma zemini oluşturmak için, iletişim perdesini biraz aralayalım dedik…


BİLGİ KATLANARAK ARTIYOR

Kaynak veremeyeceğim, fakat 2000’li yılların başında yapılan uluslar arası bir araştırmaya göre, dünyada insanlık tarihi boyunca ortaya çıkan tüm bilgiler 5 yılda bir “ikiye” katlanıyormuş. Yani Homo sapiens’in (modern insanın) ilk şeklinin oluştuğu 200 bin yıl önceden buyana, ama özellikle de aydınlanmanın oluştuğu son 300–400 yıldan bu yana oluşan tüm bilgilerin sadece 5 yılda bir o kadar daha artması bana çok ilginç gelmiştir. Fakat olayın bir başka ilginç yönü son araştırma sonuçlarına göre bu 5 yılda bir misli artan bilginin üretim kapasitesi her daim artarak 4 yıla, 3 yıla inmeye başlamış.


Bir öngörüye göre, 2012 yılında bir yılda açığa çıkacak bilgi tüm tarih boyunca oluşturulan bilgiye denk olacak. Yani bir yılda tüm bilgiler ikiye katlanacak. Bunların nasıl bilindiğini ve hesaplandığını ben bilemem, fakat farkına vardığım gerçeklik, bilginin her dönemden daha fazla arttığını görmem ve hissetmemdir.


Çok şaşırtıcı, bir o kadar da ilginç. Şimdi bunu aklımızda tutalım, yani bilgi her gün tarihte hiç olmadığı kadar büyüyor, çoğalıyor ve hızla artıyor.


BİLGİ İNSAN İÇİNDİR

Farkında mıyız bilmem, etrafımızda o kadar çok bilgi var ki, adeta bombardıman altında hissediyoruz kendimizi. Kimimiz ise buna bilgi kirlenmesi deyip kestirip atıyoruz. Biliniyor ki, bilgi spor olsun diye üretilmiyor. Bilgi insan yaşamının daha da iyileşmesinin temelini oluşturuyor. Yani onca bilim adamı, tonlarca araştırmacı bilgi oluştururken dünya insanlığının daha iyi yaşamasını hedefler. Zaten bu hedefleri taşımayan bilim insanı ve araştırmacıların oluşturduğu bilgi hem evrensel değildir, hem de etik sorunlar taşır. Velhasıl bilgi, biz insanlar içindir, yani raftaki, dolaptaki ve zihne hapsedilmiş kafalardaki bilgi bir anlam taşımaz.


Şimdi bunu da aklımızda tutalım, yani bunca bilgi biz insanlar için üretiliyor.


BİLGİ ALIŞVERİŞİ: İLETİŞİM

Bu yazının varmaya çalıştığı esas mesele, bilginin kullanıcı olan insanlara ulaşmasıdır. İşte bu ulaşma ve ulaştırma haline genel olarak iletişim deniyor. Sözlüğe göre iletişim: karşılıklı bilgi alışverişi amacına yönelik bütün etkinliklerdir. İletişim en az iki katılımcının, en az bir yönde bilgi geçişi yapması temeline dayanır. Belirli mesajların kodlanarak bir kanal aracılığıyla bir kaynaktan bir hedefe/alıcıya aktarılması sürecidir. Örneğin bir konuşmacı (kaynak) ortak bir dil aracılığıyla (örn. Türkçe) kodladığı belirli kelimeleri (mesaj/ileti) ses dalgaları ve hava yoluyla (kanal) dinleyiciye/alımlayıcı (hedef) aktarır. Bu süreçte geribildirim hedefleniyorsa, iletiyi gönderen başat kaynak, hedef/alımlayıcı ise sonat kaynak olarak tanımlanır.


Görülmektedir ki, iletişimin özü bilgidir. Birçok kaynak çağımızı bilişim(bilginin işlenmesi) ve iletişim çağı olarak tanımlar. Dolayısıyla, her daim bilişim ve her daim iletişim üzerine şekilleniyor dünyamız.


İLETİŞİM ARAÇLARININ ÖNLENEMEZ YÜKSELİŞİ

Son yıllardaki gelişmeler, bilgiye ulaşım için kullandığımız “iletişim araçlarını” hem çoğalttı hem de hızlandırdı. Artık dünyanın her tarafında mobil telefonlarla (cep telefonlarıyla) konuşabiliniyor. Pek yakında uçaklarda da cep telefonları kullanılacak. İnternet denilen iletişim biçimi yaşamın tüm alanını kapsadı. Devletin vergi sistemi bile bu iletişim aracına göre düzenleniyor. Bilgi bir “tık” uzakta artık. Bir üniversite kütüphanesindeki tüm bilgileri, cebimizdeki parmak kadar bir çipte (hafıza kartında, flaş diskte) taşıyabiliyoruz ve güneş enerjisi ile çalışan el bilgisayarımıza bu çipi takarak istediğimiz yerde (bir deniz kenarında buz gibi biraları yudumlarken) kullanabiliyoruz.


Dünya insanları her gün ortalama 4 saat televizyon seyrediyor. Radyolar bir kulak memesinden daha küçük. Hiç olmadığı kadar gazete basılıyor. Tanıtım broşürleri, el ilanları, afişler ve diğerleri her tarafta elimize tutuşturuluyor, ücretsiz dağıtılıyor. Her gün ve yıl yapılan toplantılar, paneller, konferans ve seminerler katlanarak çoğalıyor. Sözlü iletişimin önde olduğu mekan olan kahvehaneler, cafeler, fast foodlar, restoranlar, Basın ve Halkla İlişkiler müdürlükleri, kent konseyleri ve Yerel Gündem 21 büroları, kültür merkezleri ve diğerleri her gün daha da artıyor. Kongre turizm kentleri şekillendirir oldu artık.


Velhasıl bir şeyi daha aklımıza sokalım ki, çok uğraşmadan iletişim yapmak mümkün artık.


AMA HEPİMİZ İLETİŞİMCİYİZ

Bilgi bol, vatandaş bol, iletişim aracı bol olunca herkes birden iletişimci kesiliveriyor. Hal böyle olunca, bilgi hedef kaynağa doğru ve hızlı gidemiyor. Ortalıkta iletişim adına ucubeler ve yanlışlıklar önemli kirlenmeleri oluşturuyor. Sadece bir örnek, kendimizi tanıtmak için işyerimize astığımız “tabelaların”, kentleri ne hale getirdiği ortadadır ve ciddi bir iletişim kirlenmesi oluşturur.


ÇANAKKALEDE İLETİŞEBİLMEK

Temel soru: biz bu iletişimin neresindeyiz de… Ara bir tespit yaparsak, tüm bu dünya gelişmelerine rağmen, bizim kentte iletişim yeterince kullanılamıyor. Bir örnekle açalım, gezdiğimiz batı kentlerinde, kent haritaları, önemli yapı ve mekanları tanıtan broşürler, kültür-sanat etkinlik duyuruları gibi basılı materyal o kadar fazla ki, herhangi bir otel lobisinden aldığınız ücretsiz dokümanlarla kent hakkında her şeyi öğrenebiliyorsunuz. Üstelik bunları ilgili belediye veya valilik de bas(tır)mamış, iletişim firmaları kentteki özel ticari firmalardan aldıkları reklâmlarla (oldukça şık grafikli) bu tür dokümanları finansa ediyorlar. Böylece, bilginin iletişiminde devlet ve siyasi iktidara bağımlılık kalkarak, özgür iletişim kanalları yaratılmış.


İLETİŞİMDE İKTİDARLAŞMAK

Ne yazık ki bizim kentimizde kaynağı elinde tutan iktidarlar, başta siyasi iktidarlar kendi hegemonyasını iletişim alanında hissettiriyor. Vesikalık fotoğraflarla süslenmiş önsözlerin vazgeçilmez olduğu kent tanıtım materyalleri, en iyisi imiş gibi gözümüze sokuluyor. Ne bilgi güncel ve nesnel, nede grafik ve mizanpaj güzel, bir yanlışlık ve çirkinliktir gidiyor. Dedik ya, herkes iletişimci kesildi başımıza.


İletişime en yakın duran alan basın, yayın ve medya kuruluşlarıdır. Eğer bu kentte iletişim geliştirilecekse bu kuruluşlar öncülük etmelidir. Bu kuruluşların olanakları ve altyapıları da bu işi yapmaya oldukça müsaittir. Saymaya yetişemediğimiz kadar çok, yerel gazete ve dergi basılıyor artık bu kentte. Bu durum olanak ve alt yapının iyi olduğunun belirtisidir. Fakat zihinsel bir tutulma veya bir kolaycılığın peşinde koşmak var sanırım bizim Çanakkale medyasında. Yeni fikir ve proje üretmek yerine, diğerini taklit etmeyi yeğliyorlar. Halbuki yeni dünyada fikir üretmek insanları her anlamda zenginleştiriyor.


MALIN İYİSİ İLETİŞİMDEN BELLİDİR

Öbür yandan, bu kentin ticari firmaları artık anlamalıdır ki, siz dünyanın en iyi malını satın veya hizmetini sunun, bunları insanlar bilmezse ne mal satabilirsiniz, nede hizmet üretebilirsiniz. Bir örnek verirsek; bu ilin sınırlarından içeri her yıl 3 milyon civarında turist giriyor. Bunların büyük çoğunluğu da kenti görüyor. Sırf bunları hedef alsanız, yani mal ve hizmetinizi sunmak için iletişim sektörünü kullansanız, neler neler olmaz ki…


PLANLASAKDA MI İLETİŞİMLESEK…

Şimdi bu yazıya kaynaklık eden bir vakayı da paylaşayım sizlerle. Benim de içinde olduğum bir uzmanlar grubu, birkaç yıldır “Kent Eylem Planı” adıyla bir çalışma yürütüyor. Nihayet bu planın sonuca giden taslağı bitirildi. Çalışma kent geleceğinin kısa, orta ve uzun vadede yapılacak projelerle planlamasını kapsıyor. Yani kent ve kentli için çok, ama çok önemli bir belge olacak. Bini aşkın projenin yoğun emeklerle ortaya çıkartıldığı bu bilgi dokümanı, önemine binaen kentlilerle paylaşılmaya muhtaçtır. Bu paylaşım, bir taraftan kentlinin bilgilenmesini sağlayacak, diğer taraftan da önerilen projelerin geliştirilmesine ve çoğaltılmasına yol açacaktır.


Velhasıl bizim Kent Eylem Planı taslağı elzem olarak iletişimleşmek durumundadır. Bunun için, yine önemine binaen iyi bir iletişim kişi veya grubundan, yani uzmanlarından hizmet almak gerekir. Konu tüm kentliyi doğrudan etkilediğinden bu iletişimin ciddi bir bütçeye bağlı yürütülmesi de kaçınılmaz olacaktır. Sanırım öyle olacaktır.


KATILIMCILIK NERE, İLETİŞİMCİLİK NERE.

Fakat bizim bir kavramsal açmazımız bulunuyor; katılımcılığın popülist boyutuyla iletişimi birbirine karıştırıyoruz. Yani popülist katılımcılığı iletişim sanıyoruz. Veya iletişimi katılımcılıkla sınırlandırıyoruz. Katılımcılığın birkaç iyi niyetli girişimini iletişim sanmak, birkaç gazete beyanatıyla iletişimi oldubittiye getirmek artık çok mümkün değildir. Global yaşanmışlıklar, eksikleri ve yanlışları, özellikle iletişimdeki zavallılıkları açığa çıkartıyor. Dünyanın iletişim yenilikleri her gün önümüze geldikçe, ilkel iletişimler ayan ve de beyan sırıtıyor.


İLETİŞİMİN ARAÇ VE KANALLARI

Belki bizde bir gün çağı yakalarız, yani bilişim ve iletişim çağını. Zaten hiç hak etmediğimiz durumları yaşamaktan zül gelmiş haldeyiz. Önce aklımıza şunu koyalım ki, iletişebilmek için mutlaka bir araç ve kanal (yol) kullanmak gerektiriyor. Okuma yazma bilmeyen bir adama, gazete okutarak iletişimi geliştiremezsiniz ki. Bilgisayarın tuşuna basmayı bilmeyen bir teknoloji özürlüsüne, internet kullandırmaya çalışarak iletişimi arttırmak da mümkün değildir. Dolayısıyla, iletişimin hem araçlarını çoğaltmalıyız, hem kanallarını açık tutulmalı, hem de araç ve kanalların kullanımını yükseltilmeli. Çağdaşlaşmak nasıl bir şey hemşerim?


Ama yine de biz lütfedip “iletişelim bari”…


İsmail Erten

14.03.2008

Add document to your blog or website
Reklamlari:

Similar:

Bu çağda yürümek daha çok bilgiyi kullanıma sokmakla mümkün. Çağdaş olmak ve ilerlemek doğru ve hızlı iletişimi becermekle mümkün iconDünyamız özellikle son yüzyılda daha öncekilerle kıyaslanması mümkün olmayan hızlı bir değişim ve dönüşüm süreci yaşamaktadır. Ekonomik, sosyal ve teknolojik

Bu çağda yürümek daha çok bilgiyi kullanıma sokmakla mümkün. Çağdaş olmak ve ilerlemek doğru ve hızlı iletişimi becermekle mümkün iconTarihte Yaşanmış ve geri dönüşü mümkün olmayan böyle acı olayları tasvip etmek mümkün değildir. Bunları hatırlayıp ders almak gerekir. Bu olay, bütün

Bu çağda yürümek daha çok bilgiyi kullanıma sokmakla mümkün. Çağdaş olmak ve ilerlemek doğru ve hızlı iletişimi becermekle mümkün iconHem ulusalci, hem de küresel demokratik devriMCİ olmak müMKÜn müDÜR?

Bu çağda yürümek daha çok bilgiyi kullanıma sokmakla mümkün. Çağdaş olmak ve ilerlemek doğru ve hızlı iletişimi becermekle mümkün iconÜniversitenin klasik fonksiyonları "bilgiyi genişletmek" ve "bilgiyi yaymak"tır. Son otuz yılda meydana gelen hızlı değişmeler, "topluma hizmet" anlayışını

Bu çağda yürümek daha çok bilgiyi kullanıma sokmakla mümkün. Çağdaş olmak ve ilerlemek doğru ve hızlı iletişimi becermekle mümkün iconDünyayı değiştirmek mümkün müdür? Bunun mümkünlüğünün sorgulanması ne anlama gelmektedir? Verili olanın cazibesinin ya da “olmak zorunda olanın cazip olarak

Bu çağda yürümek daha çok bilgiyi kullanıma sokmakla mümkün. Çağdaş olmak ve ilerlemek doğru ve hızlı iletişimi becermekle mümkün icon"Hapiste olmadığınız halde özgür olamamak, hiçbir fiziksel zorlamayla karşılaşmadığınız halde psikolojik olarak esir olmak o kadar mümkün bir durumdur ki "

Bu çağda yürümek daha çok bilgiyi kullanıma sokmakla mümkün. Çağdaş olmak ve ilerlemek doğru ve hızlı iletişimi becermekle mümkün iconFiziksel büyüklüklere ait ölçü sonuçlarını tek bir sayı ile ifade etmek mümkün değildir. Ne kadar dikkatli bir ölçme yapılırsa yapılsın, ne kadar doğru aletler

Bu çağda yürümek daha çok bilgiyi kullanıma sokmakla mümkün. Çağdaş olmak ve ilerlemek doğru ve hızlı iletişimi becermekle mümkün iconÇevre sorunları arasında hava kirliliği, kaçınılmasının mümkün olmayışı nedeniyle diğer ortamların kirliliklerinden farklı bir özellik göstermekte ve daha büyük

Bu çağda yürümek daha çok bilgiyi kullanıma sokmakla mümkün. Çağdaş olmak ve ilerlemek doğru ve hızlı iletişimi becermekle mümkün iconBaşka Bir Gıda Mümkün Girişimi’nin bir başka mektubuyla yeniden birlikteyiz. İlk mektubumuza gösterdiğiniz ilgi, yapabileceklerimiz hakkında bizi hem daha çok

Bu çağda yürümek daha çok bilgiyi kullanıma sokmakla mümkün. Çağdaş olmak ve ilerlemek doğru ve hızlı iletişimi becermekle mümkün iconÖzet: Daha önce 926 sayılı Kanuna tabi olarak 2 yıl süre ile görev yapmış olanların aday memur olarak değerlendirilemeyeceği ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarına naklinin mümkün bulunduğu hk. (01. 05. 003)

Sitenizde bu düğmeye yerleştirin:
Belgeleme


The database is protected by copyright ©trdocs.org 2012
mesaj göndermek
Belgeleme
Main page