Yonga seti (Chipset) ana kartın beynini oluşturan entegre bir devredir. Devre üzerindeki

Reklamlari:Indir 70.68 Kb.
TitleYonga seti (Chipset) ana kartın beynini oluşturan entegre bir devredir. Devre üzerindeki
Date conversion25.02.2013
Size70.68 Kb.
TypeBelgeleme
Sourcehttp://akmyo.kocaeli.edu.tr/anakartlar.doc
Anakartlar


Yonga Seti : Yonga seti (Chipset) ana kartın beynini oluşturan entegre bir devredir. Devre üzerindeki

bütün trafiği bir trafik polisi gibi kontrol ederler. Veri akışını denetlemesi nedeniyle performansı etkiler.Eğer yonga setiniz kaliteli olursa veriler daha hızlı bir şekilde çabucak gerekli bölgelere iletilecektir.


Veri Yolları (BUS) : Ana kart üzerindeki bileşenlerin birbirleriyle etkileşimde bulunmasını sağlarlar. Bu yolların başında ISA (Industry Standard Architecture), PCI (Peripheral Componet Interconnect) ve AGP (Advanced Graphics Port) olarak isimlendirilen genişleme yuvaları gelir. Eğer ana kartın kendi üzerindeki bileşenlerin arasında veri akışını sağlanıyorsa buna sistem veri yolları denir. Tüm veri yolları 2 gruba ayrılmaktadır. Bunlar standart veri yoları ve adres veri yolları'dır. Bir veri yolunun kapasitesi çok önemlidir; çünkü, bir seferde ne kadar verinin gönderilebileceği buna bağlıdır. Mesela 16 bitlik bir veri yolu saniyede 16 bit veri aktarırken; 32 bitlik bir veri yolu saniyede 32 bit veri aktarır. Her veri yolunun Mhz cinsinde frekans (Saat Hızı) değeri vardır. frekansı yüksek olan veri yolu daha hızlı veri akışı sağlayarak programların daha hızlı çalışmasını sağlayabilir.


VERİYOLU

BANT GENİŞLİĞİ

FREKANS

VERİ AKTARIMI

ISA

8 Bit
16 Bit

33.3 MHz
33.3 MHz

33.3 MB/sn
66.6 MB/sn

PCI

32 Bit

33.3 MHz

133.2 MB/sn

AGP 1X

32 Bit
32 Bit

33.3 Mhz x 1 = 33.3 MHz
66.6 MHz x 1 = 66.6 MHz

133.2 MB/sn
266.4 MB/sn

AGP 2X

32 Bit

66.6 MHz x 2 = 133.2 MHz

532.8 MB/sn

AGP 4X

32 Bit

66.6 MHz x 4 = 266.4 MHz

1065.6 MB/snVeri Aktarım MB/sn = Frekans x (Bant Genişliği / 8) (En düşük bant genişliği 8 bittir. Ve her 8 bitlik bant, frekans uzunluğu kadar veri aktarır. Bu sebeple frekansın bant çarpanı, bant genişliğinin 8’e bölünmesiyle bulunur.)

Tabloda veri yolların saniyedeki veri aktarımları gösterilmiştir. Anakartlarında kendi frekansları olur. Bunlara sistem frekansı denir. Eğer sistem frekansı 66 MHz ve 100 MHZ sistem frekansı desteklemiyorsa o zaman AGP 1X kullanılır. Aşağıdaki tablo yardımıyla bu konuyu açıklamaya çalışalım.


SİSTEM FREKANSI

VERİ AKIŞ HIZI

KULLANILAN

KALAN

66 MHz

533 MB/sn

266 MB/sn

267 MB/sn

100 MHz

763 MB/sn

532 MB/sn

231 MB/sn

133 MHZ

? GB/sn üstü

1064 MB/sn

? MB/sn


Kullandığınız anakart yukarıda da belirttiğimiz gibi 66 Mhz sistem frekansını destekliyorsa saniyede 533 MB veri akışına izin verecektir. Böyle bir ana kartta 2X AGP kullanılırsa sisteme saniyede transfer edebileceği 533-532.8=0.2 MB/sn gibi komik bir kapasite kalmaktadır. Bu yüzden 2X AGP kartlar 100 MHz sistem frekansına sahip ana kartlarla birlikte kullanılabilir. Bu durumda sistemin desteklediği veri akış kapasitesinden geriye 763-532=231 MB kalmaktadır. 4X AGP veri yolunu kullanan kartlar 133 MHZ sistem frekansına sahip ana kartlarca desteklenecektir. Bu kartların saniyedeki veri aktarım hızı 1 GB (GigaBayt)’nin üzerinde olacağı düşünülüyor ki böyle de olmak zorunda. Aksi halde 1 GB üzerinde bir veri aktarımını destekleyen bir ana kartta çalışması muhtemel 4X AGP kartından fayda beklememeliyiz.

Portlar Ve Konnektörler

Söz konusu bu noktalar klavyenin, farenin, (COM1 VE COM2), PRINTER’ın (LPT1) gibi bağlantı noktalarıdır. Üzerinde fazla durulması gerektiğine inanmadığım için fazla anlatmayacağım.

Bellek Yuvaları

Sistem belleklerinin takıldığı yerlerdir. Bu konuyu ayrıca bellek bölümünde inceleyeceğiz. Fakat bu noktada şunu söyleyebiliriz ki, 66 sistem frekansına sahip bir anakartta 66 MHz’lik bir RAM, 100 sistem hızına sahip bir anakartta 100 MHz’lik bir RAM kullanabilirsiniz.

İşlemci Yuvası

Söz konusu beynin takılacağı yuvadır. SLOT 1, SKOET 370 gibi yuva isimleri vardır. SLOT 1 modeller kartuş şeklinde olurken; SOKET 370 modelleri ufak elektrik çipi gibidir.

Ön Bellek (CACHE)

Bilgisayarın hızını belirleyen en önemli bileşen en yavaş bileşen‘dir. Siz ne kadar hızlı bir işlemci alırsanız alın sabit diskiniz yavaş olursa işlemci bomboş oturup diskten veri gelmesini bekler. Bu gibi sorunların kaldırılması, en azından hafifletilmesi için ön bellek olarak bilinen CACHE uygulamasına gidilmiştir. Bilgisayar sık kullanılan bilgileri bu belleğe aktarır ve gerektiğinde yine buradan okur.

         i.            L1 CACHE :Birincil ön bellektir. Eğer bir dosyanın okunması gerekiyorsa önce buraya bakılır.

        ii.            L2 CACHE :İkincil ön bellektir. Birincil ön bellekte bulamadığı zaman bakacağı ikinci yerdir.

      iii.            RAM :Sistem belleğidir. Ön belleklerin hiç birinde yoksa bu bellek araştırılır.

Söz konusu dosya bu bölgelerin hiçbirinde bulanamamışsa o zaman sabit disk veya CD-ROM aranmaya başlar. İşte Cache dosyaların daha hızlı bulunması ve işlenmesi amacına yönelik bir bellek türüdür.

IRQ (Interrupt Request)

Kesme anlamına gelmektedir. İşlemci eğer bir işle meşgul ise başka şeyin farkına varamaz. Bu sebeple IRQ ile bir bileşenden emir gelir ve benimle de ilgilen uyarı mesajını verir. Kısacası işlemcinin işini böler. Klavyeden yazı yazarken ekran kartına sinyal yollar ve yazılanları ekranda gösterir ve sabit diske ulaşarak bunları kaydeder. Ancak bileşenlerin işlemciye sinyal gönderebilmesi için ayrı bir hat gerekmektedir. İşte bu hatta IRQ denir. bir bilgisayarda 0’dan 15’e kadar IRQ vardır. aşağıdaki tabloda işlevleri ile birlikte gösterilmiştir.

IRQ İŞLEVLERİ
0 Sistem saati için kullanılır.
1 Klavye için kullanılır.
2 Programlanabilir IRQ denetleyicisidir. Modemler, COM3 ve COM4 portları olarak da kullanılır.
3 COM2 Portudur. Modem, ses ve ağ kartları, COM4, yedekleme birimlerini hızlandıran kartlarca kullanılır.
4 COM1 Portudur. Modem, ses ve ağ kartları, COM4, yedekleme birimlerini hızlandıran kartlarca kullanılır.
5 Ses kartı, paralel portlar (LPT2, LPT3), COM3, COM4, modemler, ağ kartları, MPEG kartları
6 Disket sürücüsü denetleyicisidir.
7 İlk paralel port olan LPT1 denetleyicisidir.
8 Gerçek zamanlı saat
9 Ağ kartları, ses kartları, SCSI kartları, PCI aygıtlar, yeniden yönlendirilen IRQ2 aygıtları
10 Ağ kartları, ses kartları, SCSI kartları, PCI aygıtlar, ikinci ve dördüncü IDE kanalları.
11 Ağ kartları, ses kartları, SCSI kartları, PCI aygıtlar, üçüncü ve dördüncü IDE kanalları.
12 PS/2 fare, görüntü, ağ, ses, SCSI kartları, PCI aygıtları,üçüncü IDE kanalı.
13 Matematiksel işlemci (FPU)
14 Birinci IDE kanalı, SCSI kartlar
15 İkinci IDE kanalı, ağ ve SCSI kartları


DMA (direct memory access) Kanalları

Doğrudan bellek erişim kanalları, sistem içinde çoğu aygıtın bellek ile doğrudan iletişim için kullandığı yollardır. Bu yüzden daha az soruna yol açarlar. DMA kanalları sayesinde bileşenler kendi aralarında iletişim yapabilmektedir. Eskiden bir bileşen bir diğerine sinyal yollarken önce işlemciye uğramak zorunda kalırdı. Bu hem zaman kaybına yol açardı hem de işlemciye yük bindirirdir. DMA sayesinde işlemci üzerinden bu yük kaldırılmıştır. Bilgisayarlarda 0’dan 7’ye kadar 8 DMA kanalı bulunur. Bunları ince ince açıklamayacağım; ama, ses kartı , SCSI kartı, ağ, kartı, yazıcı portu (LPT1) tarafından kullanıldıklarını belirtmekte yarar vardır.

Bios

Bilgisayarda bulunan temel seviye yazılımıdır. Bilgisayar bileşenleri ile işletim sistemleri arasında arayüz görevi görür. Bu anlamda donanım ayarlarını kontrol etmektedir. Bilgisayarın boot edilmesinden ve diğer işlevlerden dahi o sorumludur. Klavyenin takılı olmaması, belleğin tam oturmaması gibi aksaklıkları açılışta kontrol eder. Söz konusu bu yazılım Bios yonga setinde bulunur.

Bir anakart bilgisayarın temel devre ve bileşenlerinin fiziksel düzenlemesidir. Çoğu anakartta; devreler sert bir yüzey üzerine basılmış ya da eklenmiştir ve bir seferde üretilirler. Eğer anakartın bios ayarlarıda veya bilgisayarın çalışmasına engel olacak bir sorun varsa bios o sorunun çeşidine göre hata sinyali verir. Bazı hatalara göre sinyal çeşitleri şöyle


 

 Hata                   

 Anlamı

 1

 Sürekli Ses  

 Güç kaynağı arızası

 2

 Birçok kısa bip

 Anakart arızası

 3

 1 uzun

 Bellek tazelenmesinde hata

 4

 1 uzun 1 kısa

 Anakart veya BIOS çipi arızası

 5

 1 uzun 2 kısa

 Ekran kartı arızası (Genellikle eski kartlardaki DIP switch kaynaklıdır)

 6

 1 uzun 3 kısa

 Ekran kartı arızası

 7

 2 uzun 1 kısa

 Ekran kartı arızası (RAMDAC kaynaklı (?) )

 8

 2 kısa

 Bellek parity (eşlik) hatası

 9

 3 kısa

 Belleğin ilk 64k’lık bölümünde hata

 10

 4 kısa

 Timer hatası

 11

 5 kısa

 İşlemci hatası

 12

 6 kısa

 Klavye işlemcisi hatası

 13

 7 kısa

 İşlemci hatası

 14

 8 kısa

 Ekran kartı belleğinde okuma/yazma hatası

 15

 9 kısa

 BIOS ROM hatası

 16

 10 kısa

 CMOS okuma/yazma hatası

 17

 11 kısa

 Tampon Bellek HatasıAnakart Üzerinde Üulunan Bileşenler :*Mikroişlemci


* Yardımcı işlemci (opsiyonel)


* Hafıza (ram)

*BIOS
* Bios Entegresi
* Chipset


Yeni Teknolojiler


Intel, yeni başlayanlar için modern standart ve teknolojileri destekleyen i845GL chipsetini kullanıma sundu.

i845GL, 400 MHz’lik FSB hızındaki işlemcileri destekleyen bir chipset. Bu chipset, Intel’in 533 FSB’li işlemcileri ile çalışmıyor. Kart buna karşın, güney köprüsünde bir grafik birimi barındırıyor. Böylece, bu entegre grafik birimi sayesinde bir ekran kartına gerek kalmıyor. Bahsettiğimiz i845GL chipsetine sahip anakartlardan biri, ülkemizde yeni satılmaya başlayan Albatron’un PM845GL1 modeli. Albatron PM845GL1, ilk olarak micro ATX yapısı ile dikkat çekiyor. Küçük boyutlarına rağmen, anakart üzerinde Intel grafik, 3Com ethernet, AC97 ses gibi temel donanım bileşenlerinin yer alması bir avantaj. Fakat bellek yuvası ve PCI slot sayısının da iki ile sınırlı olması, anakart üzerinde upgrade(yenileme) işlemini zorlaştırıyor. Yine de grafik chip’inin yetersiz olduğunu düşünen kullanıcılar için bir AGP slotunun olması sevindirici.

Sonuç: PM845GL1, maliyete önem veren ve bir PC sisteminden fazla bir performans beklemeyen kullanıcılar için uygun bir çözüm.


800 FSb HIZ Destekli Anakartlar

Intel’in yeni chipseti olan Canterwood, Turbo Mode özelliği sayesinde erişim sürelerini hızlandırmasının yanı sıra, toplam sistem performansını da önemli ölçüde artırıyor.

Canterwood (i875), Intel tarafından geliştirilen, günümüzdeki ve gelecekteki Pentium 4 işlemcilerini destekleyen güncel chipsetin adı. 533 MHz FSB hızını destekleyen bu chipset, yeni işlemcilerde gördüğümüz 800 MHz’lik FSB değerine kadar çıkabildiği gibi, sistem belleğini de efektif 800 MHz hızıyla çalıştırabiliyor. Intel’in 400 Mhz FSB hızından 533 Mhz FSB hızına geçişte, aynı frekans değerine sahip yeni işlemcileri sonuna eklediği “B” harfi ile ayırt ettiğini hatırlayalım. Intel şimdi de 800 MHz FSB hızına sahip yeni işlemcilerin isimlerine “C” harfi (Pentium-4C/3,0-GHz) ekliyor.Elbette farklar bununla sınırlı değil. Canterwood chipsetinin getirdiği en büyük yenilik performans tutkunlarına hitap eden Turbo Mode özelliğine sahip olması.

Peki, nedir bu Turbo Mode özelliği? Intel bu yeni chipsette, bellek ile işlemci arasındaki gecikme sürelerini kısaltmak için, Fast Silicon üretimine geçti.Buradaki mantık,Memory Controller Hub’ın (MCH) işlemci ile bellek arasındaki haberleşmeyi hızlandırması. Böylece erişim süreleri de kısalıyor ve bu hızlanma sistemin toplam performansını olumlu şekilde etkiliyor. Fırsatı kaçırmayan anakart üreticileri de kollarını sıvayıp bu chipseti barındıran ilk ürünlerini teker teker piyasaya sürmeye başladılar.

AX4C’nin fark yaratan özellkleri:
SilentTek ve Hercules PCI Hyper Threading teknolojisiyle uyumlu çalışan Aopen, Serial ATA, Gigabit ethernet ve AGP 8X standartlarının yanı sıra, çift kanal DDR400 bellek modüllerini, 800 MHz Front Side Bus hızını ve Intel’in yeni Performans Acceleration teknolojisini de destekliyor. Performans Acceleration teknolojisi, oyun çılgınları ve mümkün olan en yüksek performansa ulaşmak isteyen kullanıcılar gibi, sisteminden beklentileri yüksek olan kesime hitap eden bir teknoloji. Fakat unutmamak gerekiyor ki, işlem gücünün artışı, işlemci sıcaklığını da doğru orantılı olarak yükseltiyor. Isınmanın önüne geçebilmek ve daha başarılı soğutma yapabilmek için fanların daha hızlı dönmesi şart; bu da gürültü oranını artırıyor. Aopen AX4C MAX, desteklediği SilentTek özelliği sayesinde fanın dönüş hızını ayarlayabiliyor. Bu şekilde minimum gürültü oranıyla etkili soğutmaya ulaşmak mümkün olabiliyor.

AX4C MAX’i ön plana çıkaran ikinci özellik ise “Hercules PCI” olarak adlandırılan mavi renkli PCI slotu. Bu PCI slotunun mavi renkte olmasının amacı, diğer PCI slotlarından ayrılmasını sağlamak. Bunun da üç nedeni var: İlki, Hercules PCI’ın gerilimi 3.3 Volt’ta sabitlemesi. Bunun ne kadar önemli olduğunun altını çizmek gerekiyor, çünkü tüm PCI slotları dolu olan bir anakartta PCI slotlarının 3.3 Volt’da sabitlenmesi zordur. Hercules PCI’ın diğer bir avantajı ise, sinyal doğruluğunun tam olması. Üçüncü özellik ise, bu slotun 3 Amper’e kadar çıkmasına rağmen stabiliteden ödün vermemesi.

Sonuç: Gigabit ethernet ve SATA ile tam performans Ve beklenen gerçekleşti. Intel, Gigabit Ethernet opsiyonuna CSA teknolojisini entegre etti. Bu teknoloji sayesinde i82547EI chip’i artık kuzey köprüsünde yer alıyor ve PCI darboğazından kurtularak saniyede 266 Mbyte’lık bir bant genişliğine ulaşmak mümkün oluyor. Buna ek olarak, Güney köprüsüne entegre edilen ICH5/R (R = RAID) chip’i, Serial ATA ve RAID teknolojilerini beraberinde getiriyor.ICH5/R ’nin 8 adet USB 2.0 arabirimi desteklediğini de göz ardı etmemek gerek. Bu özellikler sayesinde yeni teknolojileri PCI darboğazından kurtaran Intel, AX4C’nin de yüksek bir performansta çalışmasını sağlıyor. Tabii AX4C Max ile kullanılan donanım bileşenlerinin de etkisi büyük.


ABIT’in yeni nVidia modelleri

ABIT’in pek çok ödül kazanmış olan nForce2 tabanlı anakartları geliştirilerek ek özelliklere sahip oldu. NF7 ve AN7 olarak bilinen bu modellerin yenilenmiş versiyonları geçtiğimiz günlerde firma tarafından tanıtıldı. ABIT firması aynı zamanda nForce3 yongasetini kullanan anakartlar üreteceğini de açıkladı. AMD’nin 64 bit’lik işlemcilerinin popülerlik kazanması pek çok anakart firmasını harekete geçirmiş durumda. Piyasada en çok kabul gören ve en yeni AMD yongasetlerinden bir diğeri de VIA K8T800. ABIT’in bu yongasetini kullanarak üretmiş olduğu model olan ABIT KV8-MAX3.

MSI Dual AMD Opteron sunucu


MSI, yüksek ve rack-mount tipi sunucu çözümleri için çift 64 bit AMD Opteron işlemci destekleyen iki yeni model duyurdu. MSI bu heyecan verici yeni teknolojiyi AMD ile işbirliği içerisinde AMD Opteron ile birlikte pazara sunan ilk firma olacak. K8D Master, AMD Opteron işlemciyi entegre edilmiş bellek kontrolörü ile çalıştırarak bellek gecikmelerini azaltıyor. Anakartın sekiz katmanlı baskılı devre dizaynı, farklı frekans tabanlı sinyal ve devrelerin tam izolasyonu hedeflenmiş. K8D Master 64 bit Dual Gigabit Ethernet, üç adet PCI-X yuva, iki adet 32 bit PCI yuva, bütünleşik ATI Rage XL VGA (8 MB) ve 12 GB belleğe kadar destekleyen altı adet DDR333 yuvasına sahip.

MSI, nForce2 anakartını yeniledi


MSI, 400MHz FSB ve DDR bellek uyumlu, nForce2 Ultra 400 yongaseti tabanlı MSI K7N2 Delta Soket A anakartını anons etti. Anakart, en son AMD Athlon XP, Athlon ve Duron işlemcilerini destekleyen ve DDR400 (PC3200), DDR333 (PC2700) ve DDR266 (PC2100) SDRAM’i 3 GB’a kadar destekleyen üç bellek yuvası ile birlikte geliyor. nForce2 yongasetinin sağladığı çift kanal mimarisi bellek bant genişliğini iki katına çıkarıyor; bu da sistem ve grafik performansını yükselterek daha fazla verimlilik sağlıyor. K7N2 Delta, AGP 8X dizaynı ile saniyede 2.1 GB maksimum transfer kapasitesine sahip. Kart üzerinde 10/100 Mbps ağ kontrolcüsü, APU (ses işleme birimi) ve IEEE 1394 bağlantıları bulunuyor. Üründe Serial ATA desteği de opsiyonel olarak yer alıyor.


VIA cephesinde yeni gelişmeler


VIA firmasıyla ilgili gelişmelerden biri, firmanın Intel ile arasındaki lisans sorunlarını bitirmesi nedeniyle anakart üreticilerinin P4 yongasetlerini kullanmak istemeye başlamaları. Diğer büyük haber ise VIA’nın Intel firmasından Centrino piyasasına girmek için gerekli izni alması. Bu olayın ardından VIA firmasının hisseleri bir gün içinde yüzde 7 değer kazandı. Bu, Tayvan borsasında izin verilen günlük en yüksek artış. Aynı zamanda SIS firmasının hisse senetleri ise yüzde 7 değer kaybetti. VIA bu durumda Centrino için yonga setleri üretebilecek. Firma böylece ATI’den sonra bu lisansı alan ikinci firma oldu. Asus ve MSI firmaları, P4 platformu için VIA PT400 yongasetini kullanan anakartlar üreteceklerini duyurdular. Gigabyte’dan da her an böyle bir duyuru gelebilir. VIA tarafından duyurusu yapılan son ürün, S3 UniChrome 2D/3D grafik yongasını barındıran KM400 yongaseti. Bu yongaseti Athlon XP işlemcilerle birlikte DDR 266, DDR 333 ve DDR 400 belleklerini destekliyor. Ayrıca 200, 266 ve 333 MHz’lik veriyolu hızları da destekleniyor. Harici bir AGP 8X destekli ekran kartı takılmak istendiğinde dahili S3 yongası devre dışı bırakılabiliyor. Desteklenen diğer özellikler arasında çift kanal Serial ATA ve RAID, Parallel ATA 133, USB 2.0 ve VIA Vinyl 6 kanal ses bulunuyor. VIA’nın söylediğine göre bu yongasetinin hedef kitlesi orta seviye kullanıcılar ve iş tipi masa üstü PC’ler.


Yeni yonga teknolojileri umut vaat ediyor


Shanghai Jiatong Universitesi, Intel ve AMD’nin uykularını kaçırabilecek bir işlemci üzerinde çalışıyor. 128 bit teknolojisini kullanan 'Long March' kod adlı işlemcinin, 90 nm teknolojisi ile üretilmesi düşünülüyor. ürünün deneme versiyonları özel bir soğutma gerekmeksizin 5 GHz hızında çalışıyor. İşlemci ayakları ise P4 ile uyumlu. Bu işlemcinin üretilebilmesi ile ilgili tek sorun ise silikon teknolojisi yerine GaAs teknolojisi kullanılması ve bunun sadece Tayvan’daki sınırlı sayıdaki fabrikanın uygulayabiliyor olması.


1) Hyper Threading Teknolojisi

   Intel®’in Hyper Threading Teknolojisi Nedir?

Intel®’in Hyper-Threading teknolojisi, tek bir fiziksel işlemcinin çok sayıda komut zincirini eş zamanlı olarak işlemesi ile performans artışı sağlamasıdır.

Hyper-threading teknolojisine sahip Intel® işlemci, mantıksal olarak iki adet işlemciden oluşmaktadır. Her bir işlemci fiziksel olarak aynı çip üzerinde bulunmasına rağmen farklı komut zincirlerini işleyebilir. Geleneksel iki farklı IA-32 mimarisine sahip fiziksel işlemci kullanan sistemlerin aksine, hyper-threading teknolojisinde mantıksal işlemciler tek bir işlemci kaynağını (sistem veri yolu, firmware, bellek) paylaşırlar. Bu yüzden hyper-threading mimarisine sahip bir işlemci, işletim sistemine iki işlemcili bir sistem gibi görünmesine rağmen, iki gerçek fiziksel işlemcinin sağladığı performansı vermeyecektir.

Intel® Netburst mimarisine sahip işlemciler tek komut zincirinde optimum performansı vermek üzere tasarlanmalarına rağmen, bir saat çevriminde sadece kaynaklarının %35 kadarını kullanmaktadır. Hyper-threading teknolojisi ise tek işlemci çekirdeği üzerinde çoklu komut zinciri işleme yeteneği ile işlemci kaynaklarını daha efektif kullanarak genel performansı arttırmak için geliştirilmiştir
Hyper-Threading Nasıl Çalışır?

Multitasking, yani aynı anda birçok uygulamanın çalışabilmesi, uzun süredir var olan bir teknoloji. Peki bu işlem nasıl gerçekleşiyor? Gerçekten komut zincirleri eşzamanlı olarak mı işleniyor? Windows NT/2000/XP işletim sistemlerinde Task Manager uygulamasını açtığımızda farklı komut zincirlerinin eşzamanlı olarak işlendiğini görüyoruz. Her ne kadar bu şekilde görsekte işlin teorisinde işlemcinin bu uygulamalar arasında sürekli anahtarlanması ve bir uygulamadan düzenli olarak diğer uygulamayı işlemeye geçmesi söz konusudur.

Hyper-Threading, ilk olarak XEON MP (Foster MP) işlemciler ile birlikte duyuruldu. Ancak XEON (Prestonia, 512kb L2 cache) bu teknoloji ile daha önce pazara sunuldu.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, çift fiziksel işlemcili bir sistemde komut zincirleri farklı fiziksel işlemcilere dağılırken, hyper-threading destekli sistemimizde iki farklı komut zinciri eşzamanlı olarak aynı işlemci üzerinde işlenebilmektedir.
2) Intel® RAID Teknolojisi

Intel® 875P, 865PE, 865G ve 865P chipset’leri ile birlikte genel tümleşik Intel® RAID teknolojisi depolama kapasitesi ve performans arasında ki boşluğu doldurur. Chipset ile tümleşik olan Intel® 82801ER I/O denetleyici hub ile ilave bir donanıma gerek olmadan çift seri ata sabit disk denetleyicisi üzerinden RAID 0 desteği sunulmuştur. RAID BIOS RAM, sistem BIOS’u üzerindedir ve BIOS üzerinden RAID kümesi yaratabilir ya da değişiklik yapabilirsiniz. “Intel® Application Accelerator RAID Edition” yazılımı sayesinde işletim sisteminiz üzerinden RAID kümeniz hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Intel® RAID teknolojisi ile gelen diğer bir özellik ise işletim sistemini yeniden kurmadan, ikinci sabit diskinizi ekleyip, RAID 0 kurabilmeniz.


3) Çift Kanal DDR 400/333/266

Çift kanal DDR 400/333/266 bellek mimarisine sahip olan yeni Intel® chipset’ler ile maksimum band genişliğini en ekonomik şekilde sağlarsınız. SDRAM teknolojisinde bellek ve chipset arasında ki veri yolu 8-byte’tır. 400MHz DDR bellek kullanarak alabileceğimiz bellek ve chipset arasında ki band genişliği 3.2 GB’tır. Çift kanal DDR bellek veri yolu ile 400MHz DDR SDRAM bellek kullanıldığında 6.4 GB’a çıkacaktır. Çok daha pahalı olan RDRAM teknolojisinde ise PC1066 RDRAM’ler kullanıldığında 4-byte olan veri yolu ile birlikte maksimum 4.2 GB band genişliği sağlanır


4) Çift bağımsız kanallı seri ATA sabit disk denetleyici

 Yüksek hızlı depolama olanağı ve kolay sabit disk terfisi sağlar.


64-BIT PCI VERİYOLU MİMARİSİ

PCI (Peripheral Connect Interface) veriyolunun gelişim amacı yüksek bant genişliğine sahip birimlerin işlemci ile daha hızlı veri transferini sağlamaktı. ISA tabanlı 32-bit’lik VESA mimarisinin geliştirilmiş bir versiyonu olan PCI tamamen farklı bir tasarımı sahipti. İşlemci, bellek ve chipset birbirlerine bu özel veriyolu ile yüksek hızda bağlanmaktaydı.

32-bit veri (data) ve 64-bit adres veriyoluna sahip PCI arabirimi üzerinden 133 Mb/s oranında veri transferi gerçekleştirilebilmektedir. Frekans hızı 33 MHz olan PCI veriyolu üzerindeki bütün birimler 32-bit üzerinden haberleşir. Veriyolu gelişimi işlemci teknolojileri ile paralel bir şekilde ilerlediğinden, bugüne kadarki 32-bit işlemciler ile 32-bit PCI veriyolu kullanım için yeterli bir platform olmaktaydı. Grafik işlemin önem kazanmasıyla birlikte yeni bir arabirim olan AGP veriyoluna geçen görüntü kartlarının ardından işlemcilerde 64-bit’lik yapıya geçiş sürecinin başlaması yeni bir PCI veriyolu standartı olan 64-bit’lik yapının oluşmasını zorunlu bir hale getirmiştir.

 64-Bit PCI Yapısı :

64-bit PCI yapısının oluşturulabilmesi için 32-bit PCI yapısına 39 sinyal ucunun eklenmiştir. Data ve adres bilgileri aynı uçlardan (pin) taşındığı için yeni 64-bit’lik veriyolunun slot yapısında ebat olarak bir değişim yapılmamıştır. Buna göre 64-bit PCI yapıdaki kartlar mevcut 32-bit PCI veriyolu slotlarında kullanılabilir.

PCI veriyolunun 64-bit veri transferi yapabilmesi ile veri iletişim hızı iki katına çıkmaktadır. 33 MHz veriyolu hızına sahip PCI, 64-bitlik yeni yapısı ile 66 MHz frekans hızına ulaşmaktadır. Genişlemiş veriyolu üzerinden 532 Mb/s oranında veri transferi yapılması mümkündür. Bu da 133 MHz hızına sahip 2xAGP veriyolunun transfer edebildiği veri ile aynı orandır.

Pc sistemlerinin yavaş kalmasının sebebi aslında PCI veriyolu değildir. Mevcut çevre birimleri PCI veriyolunun tüm potansiyelini kullanmamaktadır. Sistemleri genelde yavaşlatan chipset, işlemci ve bellek arasındaki yoğun veri alış-verişidir. 64-bit PCI yapısını destekleyen chipset, 64-bit işlemci ve bellek ile yeni PCI veriyolunda daha hızlı bir şekilde veri transferi gerçekleştirebilecektir. Çevre birimler de daha yüksek hızda ve az sürede bu temel birimlere bağlanabilecektir.

 Veriyolu Uyumluluğu :

 64-bit 66MHz PCI veriyolu 32-bit 33MHz PCI ile tamamen uyumlu olup, mevcut chipset desteği olmadan birimler bir önceki modda (32-bit 33MHz) çalışacaktır. Bütün sistemin 64-bit çalışabilmesi için işlemci, chipset ve belleğin 64-bit olması gereklidir.

ACPI nedir?

ACPI, anakart aygıtlarının özelliklerini yönetmek için işletim sistemi tarafından kullanılan donanım ve yazılım arabirimlerini tanımlar.

BIOS tarafından sunulan destek kodu, saf assembly kodu yerine AML (ACPI Machine Language) ile yazılmıştır.

  • BIOS, güç yönetimi ve kaynak yönetimi için kuralları ve gecikmeleri belirlemez

Add document to your blog or website
Reklamlari:

Similar:

Yonga seti (Chipset) ana kartın beynini oluşturan entegre bir devredir. Devre üzerindeki iconDevre analiZİ deney seti Doğru Akım Devre Analizi Deneyleri

Yonga seti (Chipset) ana kartın beynini oluşturan entegre bir devredir. Devre üzerindeki iconErgenlik çağı fert için, gerçekten önemli bir devredir. Bu devre çocuğun heyecanları bakımından önemli değişiklikler göze çarpmaktadır. Bu çağın belirtileri

Yonga seti (Chipset) ana kartın beynini oluşturan entegre bir devredir. Devre üzerindeki iconYangın Alarm Sistemini oluşturan parçaların aynı fabrikada birbiri ile uyumlu ve tam entegre olarak üretilmiş ve test edilmiş tek markaya ait ürünler olması

Yonga seti (Chipset) ana kartın beynini oluşturan entegre bir devredir. Devre üzerindeki iconEntegre kirlilik önleme ve kontrolüne (ippc) ilişkin 2008/1/ec sayılı Avrupa Parlamentosu ve Konsey Direktifinin uygulanması hakkında raporlama için kullanılacak bir anket oluşturan

Yonga seti (Chipset) ana kartın beynini oluşturan entegre bir devredir. Devre üzerindeki iconÖrneğin, fm tünerde kullanılan ca 3012 entegre devre to 5 tip muhafa­zaya uygun olan on uçlu bir paket içine yerleştirilmiştir. Bu eleman, geniş bandlı ?ir If

Yonga seti (Chipset) ana kartın beynini oluşturan entegre bir devredir. Devre üzerindeki iconAşağıdaki devre şemalarındaki devre elemanlarının sayısını yazınız. ( 6p )

Yonga seti (Chipset) ana kartın beynini oluşturan entegre bir devredir. Devre üzerindeki iconIntel 955x chipset Çift Çekirdekli Anakart yapıları…

Yonga seti (Chipset) ana kartın beynini oluşturan entegre bir devredir. Devre üzerindeki iconAdapazarı obm’ de Lif Yonga ve Kağıtlık Kuruluşlarıyla Toplantı Yapıldı

Yonga seti (Chipset) ana kartın beynini oluşturan entegre bir devredir. Devre üzerindeki iconBay-t Entegre pro farklılıkları Bay-t Entegre pro serisinde mrp çözümleri geliştirilmiş olup

Yonga seti (Chipset) ana kartın beynini oluşturan entegre bir devredir. Devre üzerindeki iconBarış mah. Adakent Cad. Kartin Ap. A-7 Blok D: 28

Sitenizde bu düğmeye yerleştirin:
Belgeleme


The database is protected by copyright ©trdocs.org 2012
mesaj göndermek
Belgeleme
Main page