Kabaarmut köYÜ’NÜ taniyalim

Reklamlari:Indir 22.23 Kb.
TitleKabaarmut köYÜ’NÜ taniyalim
Date conversion20.09.2013
Size22.23 Kb.
TypeBelgeleme
Sourcehttp://kabder.com/FileUpload/ds484992/File/kabaarmut_taniyalim_bilgileri.docx
KABAARMUT KÖYÜ’NÜ TANIYALIM :

Karabük iline 48 km, Eskipazar ilçesine 13 km uzaklıktadır. Köyün adının armut ağaçlarının bolluğundan ve çok çeşitli (8 çeşit) armut ağaçları olduğundan dolayı 1865 yıllarından beri Yaban Armut Köyü diye söylendiği, daha sonra Kabaarmut Köyü olarak değiştirildiği bilinmektedir.

Nüfus ve demografik yapı

2011 Yılına göre köy nüfus verileri :

ERKEK : 59

KADIN : 62

Toplam : 121

Köyde diğer illerden gelip yaşayan yoktur ve köydekilerin büyük kısmı akrabadır. Köy aşağı köy ve yukarı köy diye yerel dilde konuşulur.Aileler “gil”, …ezo” olarak anılır. Köyde, Kirazgil, Snangil,Süleymangil,Musagil, Mercimekgil, Enekgil, Kulaksızgil, Didişgil, Dubagil, Sağır Muratgil, Karaseyitgil, Cimcimgil, Bilalgil,Hamzagil, Mercimekgil, İpukgil, Kozalak Ülfetgil, aileleri ve akrabalarının evleri vardır.Bazı aile büyüklerinin hala konuşulan lakapları vardır.Ağzı açık Ahmet, Çolağın kızı, Çalık, Karadavut, Ali Usta, Abazanın Kızı, İblisin çocukları, Çaparağa, Ditdiri Mehmet, Deli Memet, gibi.

Köyde, biri yukarı diğeri aşağı köyde olmak üzere 2 köy camii vardır.Nedeni arazinin dik olması ve yaşlıların iniş çıkışlarda zorluk çekmesindendir.Ancak köyün girişindeki cami daha aktiftir ve cenazeler genelde bu camiden defnedilir. Köyde genelde yazın kalıp kış gelmeden Ankara’ya veya İstanbul’a giden emekliler köy nüfusunun çoğunluğunu oluşturur. Bunlar küçük bahçe işleriyle meşgul olurlar ve kışlık yiyecek tedariki için meşgul olurlar.

Muhtarlık ve Altyapı :

Köy muhtarı Önder Doğan’dır. Köyde ilköğretim okulu vardır ancak eğitim yoktur. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi, acentesi Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol yer yer soğuk asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyün kadastrosu yapılmıştır.2B Kanunu ile bir çok arazi köylünün kullanımından çıkmıştır.Köye bağlı Yukarı Köy, Aşağı Köy ver Emirler mahalleleri vardır.

GELENEK GÖRENEK VE KÜLTÜREL DEĞERLER :

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında ki bilgileri köyün ileri gelenlerinden Halit KOCAKAPLAN bir kısım anlamıştır. Bu Nedenle köyün başlıca giyeceği üç etekli entari bayanlarda, beylerde ise normal dikim veya dokuma pantalon üzeri gömlektir. Başlıca yiyecek olarak ta köyümüzde mısır unundan yapılan ve üzerine tereyağı dökülerek yenen kedibatmaz, üçgen makarna, cevizli ekmek,etli ekmek ve yoğurtlu mantısı,bunun yanında süzme yoğurttan yapılan ayranı meşhurdur.Ayrıca, un süt ve tereyağından yapılan miyane helvası da tatlı olarak yenir.

Köy de yüzyıllardır yayla geleneği vardır. Güz ayından sonra köydeki büyükbaş ve küçük baş hayvanlar sürüler halinde Alan Yaylasına çıkarılır.Yayla yaklaşık 7-8 km’lik engebeli yoldan geçilerek yüksek rakımlı bir dağ silsilesi arasındadır.Yaylada tahta kütüklerden ve bir tek çivi dahi çakılmamış iki katlı yayla evleri mevcuttur.Üst katı gece kalmak için alt katı ve bahçesi hayvanları dinlendirmek için kullanılır.Yayla geleneğinde keşik denilen hayvan gütme nöbetleri olur.Buna göre keşik sırası gelen sabah tüm hayvanları toplar ve akşama kadar onları en güzel otlaklarda yedirir.Akşam gün batmadan yaylaya getirir ve hayvanlar kendi ahırlarına teslim edilir.Koyun ve keçiler için özel mermer taşlara tuz dökülür.Temmuz ve Ağustos aylarında erkekler birkaç dönüm tarlada tırpanla ekin biçerler, kadınlar da yardım eder.Vakit buldukça Yoğurt sulandırılarak 1 metre boyunda dik tahta bir kap içinde hutun (Yayık) çalkalar ve tereyağ elde edilir.Bu bazen sabahtan akşama kadar sürer.

1 Bu sabır isteyen uğraş sonucunda, 2 kg kadar sarı doğal tereyağ elde edilir.Kalan kısım beyaz bir un çuvalının içine dökülür ve ağzı bağlanır.Üstüne bir taş konur.Akşamdan sabaha kadar beklnir ve su süzülür.Sabah torba açılır ve pelte halinde yoğurt elde edilir.Bunun bir kısmı yoğurt ayran olarak yenmek üzere ayrılır.Bir kısmı tuzlanarak ekmek şekline getirilir ve tahtaların üzerine dizilerek kurutulur.Bu keşler, kış aylarında yemeklerin veya makarnaların üzerine katılır.

Tarlalardaki ekinler harmanda patoz yoluyla buğday ve saman olarak ayrılır.Eylül ayında kışlık erik pestili ve hoşaf yapımı olur. Bunların büyük çoğunluğu Ankara ve İstanbul’daki çocuklara veya torunlara gönderilir.

Bayramlarda bayram namazı kılındıktan sonra çıkışta büyükten küçüğe her yaştan insan dizilerek bayramlaşılır. Ramazan aylarında imam nöbeti vardır.Her gün bir aile köyün imamına oruç açtırır.

Eski köy düğünleri 3 gün sürerdi.Harman yerinde yapılan düğünlerde karakucak güreşler olur, kazanlara peşkir ve sabun ödül olarak verilirdi. Kına geceleri de maniler ve türküler söylenir, ana kız ağlatılırdı.Gelin alnmaya at üstünde gidilirdi.Şu an bu gelenek yok.

TARİH ve DOĞA :

Köyün tarihi çok eskilere dayanmaktadır.Köyde Hadrinapolis Antik Kenti’ne ait sütun başlıkları ve taş duvar kalıntıları vardır.Ancak, bunlar yeteri kadar korunamamıştır.

Osmanlı dönemindeKöye ait alan yaylasında 1990’lı yılların başından itibaren her yıl Geleneksel Alan Yaylası Şenlikleri yapılmaktadır.

Bu yıl (2013), 17.si yapılacaktır.Bu festivale çok sayıda siyasi parti temsilcisi, Bakanlar, Milletvekilleri, Meclis Başkanı ve diğer üst düzey bürokat katılmaktadır.

Kabaarmut Köyü Alan Yaylası Marka olmuş bir Yayla festivalidir.Bu festivalde geleneksel ata sporu Karakucak güreşleri, köçek ve müzik grubu eğlenceleri, akşam Hamzalar Köyü alanında sinsin ve havai fişek gösterileri ile festivalin 1.günü biter.Ertesi günü yani Pazar günü ise mezarlık ziyaretleri gerçekleşir.

Eski dedelerden ve ebelerden anlatılanlara göre yüz yıl önce yaşamış ve 1915’li yılların Ovacık’lı meşhur eşkiyası Eğri Ahmet’in Alan Yaylası civarlarında gezdiği rivayet edilir.Bu eşkıya ile ilgili eskilerden kalan iyi kötü efsane, türkü ve manilerin olduğu bilinmektedir.

YEREL DİL :Köyde Karadeniz şivesine benzer harflerle konuşulur. Yapacuz, edecüz gidem,gelem,endüğü gün, eyerliciğim vb.gibi yerel kelimelerin yanı sıra Pazar gününe giri, Pazartesiye Bolu Pazarı, Salı gününe Sali, şeklinde yerel konuşma gelenekleri vardır.


SİVİL TOPLUM VE DERNEKLEŞME ÇALIŞMALARI :

1962 Yılında kurulan Hamzalar derneği Çankırı’nın ilk derneği olması bakımından önemlidir. Kabaarmut Köyü’de bu dernek çatısı altında yer almış daha sonra ölüm yardım sandığı kurularak cenaze ve defin hizmetleri verilmeye başlanmıştır.Yayla festivalleri İstanbul’daki Hamzalar Derneği ile işbirliği ve koordinasyon içersinde yapılmaktadır.

Ayrıca, tüm köy dernekleri ile bir araya gelerek Eskipazar Dernekler Federasyonu kurulması çalışmaları devam etmektedir.


KÖY SAKİNLERİ NEREDE YAŞAR VE NE İŞLER YAPAR :

Genelde Ufuktepe, Esertepe ve Ayrancı civarında yaşarlar ve sulu yemek işleri ile uğraşır.Merkez Bankası, Harp Okului Ziraat Bankası Mevkii Hastanesi gibi Büyük kamu kuruluşlarında veya özel işletmelerde ahçı ve hizmet sektöründe çalışırlar.


PROJELER :

DSİ Genel Müdürlüğünün kabul ettiği bir sulama projesi Adiller Köyü altında gölet yapımı olarak inşa edilecektir.Bu proje sayesinde Köyümüz ve çevre köyler de yaralanarak sulu tarım olanakları artacaktır.


SORUNLAR VE YAPILMASI GEREKENLER :

Köyün en büyük sorunu köye girişten itibaren 500 metre mesafede bulunan mezarlık yolunun olmaması ve eğimli bir arazi üzerinde yer almasıdır.

Mezarlığın köydeki özel şahıslara ait tarlalardan geçilerek gidilmesi, özellikle kış aylarında kar ve yağmurlu havalarda defin işlemlerinde ve mezarlık ziyaretlerinde sorun olmaktadır.Çoğu yaşlı ve engelli mezarlığa ulaşamamaktadır.

Köy mezarlığında bir adet şehit mezarlığı vardır ve bayrak direği mevcuttur. Mezarlığın bakıma ihtiyacı vardır. Mezarlık yolunun da acilen açılması gerekir.Bu konuda ilgili kamu kuruluşları nezdinde girişimde bulunulması gerekir.

Artık markalaşmış olan Alan Yaylası festivalinin de uluslararası bir içerikle düzenlenmesi gerekir.


Add document to your blog or website
Reklamlari:

Similar:

Kabaarmut köYÜ’NÜ taniyalim iconAkçakent Köyü,Dazhöyük Köyü,Korucak Köyü,Tuluktaş Köyü, Kavunlu (Belkız) Köyü, Keklik Köyü

Kabaarmut köYÜ’NÜ taniyalim iconHozat İlçesi Geçimli Köyü, Yazı ve Meşeli Mezraları, Sarısaltık Köyü, Kalecik Köyü, Olucak ve Gökçe Mezraları, Çağlarca Köyü, Erenler Mezrası, Altınçevre Köyü Gümüşsuyu Mezrası, Türktaner Köyü Melencik Mezrası yolunda büz döşeme ve stabilize kaplama işi

Kabaarmut köYÜ’NÜ taniyalim iconTersane Adası,Hamam Koyu,Kelebek Vadisi,Ölüdeniz, Gemiler Adası,Fethiye,Turunç,Ağa Limanı,Bedri rahmi koyu,Sıralıbük Koyu, Sarsala,Yassıcalar,Osman ağa koyu

Kabaarmut köYÜ’NÜ taniyalim icon“ Topaluşağı Köyü ve Mezraları, Yürekli Köyü, Aladikme köyü ve mezralarına toplam 3 adet sondaj kuyusu açma İşi (Kuyunun Açılması, teçhiz, çakıllama, inkişaf,pompa tecrübesi)

Kabaarmut köYÜ’NÜ taniyalim iconVan merkez adigüzel köYÜ HİVİ mezrasi, koç KÖYÜ KIZILBULAK mezrasi, yalnizağAÇ KÖYÜ, satibey ve kasimoğlu grup köy yolu iYİLEŞTİrme onarim – sanat yapisi ve sivi toprak stabiLİzatöRÜ İle stabiLİze kaplama yapim iŞİ

Kabaarmut köYÜ’NÜ taniyalim iconADİlcevazli nevruz çakan adilcevazın Erikbağı köyü,eski adıyla Koçeri köyü,Nevruz Çakan abinin köyü

Kabaarmut köYÜ’NÜ taniyalim iconArtvin merkez erenler köYÜ ve bakirköy köYÜ camileri onarim iNŞaati

Kabaarmut köYÜ’NÜ taniyalim iconKargi inceçay köYÜ, osmancik avlaği köYÜ kanalizasyon tesiSİ yapimi

Kabaarmut köYÜ’NÜ taniyalim iconMUĞla iLİ fethiye iLÇESİ kincilar köYÜ ve arsa köYÜ 2 adet 100,00 'LÜK İÇmesuyu depo iNŞaati

Kabaarmut köYÜ’NÜ taniyalim iconBİLGİsayari taniyalim

Sitenizde bu düğmeye yerleştirin:
Belgeleme


The database is protected by copyright ©trdocs.org 2012
mesaj göndermek
Belgeleme
Main page